Міжнародна організація з міграції (МОМ) бере активну участь у наданні допомоги різним групам населення, які постраждали від війни, що триває в Україні. Її зусилля широкомасштабні та спрямовані на задоволення різноманітного спектра потреб і подолання різних видів соціальної незахищеності.
Цільові групи населення та допомога
МОМ працює в багатьох напрямках:
- Внутрішньо переміщені особи (ВПО) та біженці. З початку ескалації конфлікту понад 7,7 мільйона людей стали внутрішньо переміщеними особами в Україні. Крім того, понад п’ять мільйонів біженців і щонайменше 233 000 громадян третіх країн шукають порятунку в сусідніх державах. МОМ прагне допомогти понад 10 мільйонам людей, з яких вісім мільйонів в Україні та два мільйони, які втекли за кордон. Підтримка включає надання тимчасового притулку, непродовольчих товарів, а також сприяння роботі колективних неформальних притулків і центрів розміщення біженців.
- Особлива увага приділяється вразливим групам населення, зокрема жінкам, дітям, людям похилого віку та особам з інвалідністю. Ці категорії часто потребують більш індивідуалізованої підтримки, включаючи доступ до охорони здоров’я, психологічної реабілітації та психосоціальної підтримки, а також покращення інфраструктури та послуг у сфері водопостачання, санітарії та гігієни (ВССГ).
- Економічні наслідки змушеного переїзду є критично важливим питанням. Багато внутрішньо переміщених осіб стикаються з фінансовими труднощами, причому значна частина з них проживає в домогосподарствах з доходами нижче прожиткового мінімуму. МОМ надає багатоцільову грошову допомогу для забезпечення мінімальних життєвих стандартів, включно з продуктами харчування, засобами гігієни та одягом. Ця допомога з часом коригується відповідно до мінливих потреб та економічних умов в Україні.
Окрім того, МОМ пропонує послуги захисту особам, вразливим до торгівлі людьми та гендерно зумовленого насильства, дітям-мігрантам без супроводу дорослих та розлученим із сім’єю, людям з інвалідністю та громадянам країн з економікою, що розвивається. Організація працює на гарячих лініях для надання інформації про послуги, механізми перенаправлення, перетин кордону та запобігання порушенні прав і свобод людини.
У сусідніх країнах, особливо в Європейському Союзі, докладаються зусилля для надання статусу тимчасового захисту громадянам України, що полегшує їхній доступ до критично важливих послуг та інтеграцію в приймаючі громади.