17.12.2023

Національно-патріотичне виховання учнівської молоді в умовах воєнного стану

Агресія російської федерації проти України вплинула на всі сфери нашого суспільства. У ХХІ столітті Україна за багато років спокійного життя та розвитку знову зіткнулася з війною на своїй території, яка зактуалізувала значимість національно-патріотичного виховання як пріоритетного напряму діяльності держави та суспільства, щодо розвитку національної свідомості на основі суспільно-державних цінностей (самобутність, воля, соборність, гідність, незалежність), формування почуття патріотизму, поваги до Конституції та законів України.

В основу системи національно-патріотичного виховання молоді покладено ідеї зміцнення української державності, формування патріотизму та утвердження національних цінностей. На сучасному етапі, коли наша країна перебуває у стані війни, першочерговим залишається виховання молоді в дусі патріотизму, любові й поваги до своєї держави, свідомої готовності стати на захист країни.

Форми виховання 

Основними формами національно-патріотичного виховання молоді є:

  1. інформаційно-масові (дискусії, диспути, конференції, вікторини, вечори, подорожі до джерел рідної культури, історії держави); 
  2. діяльнісно-практичні (творчі групи, екскурсії, свята, огляди-конкурси, олімпіади); 
  3. інтерактивні (фестивалі, гуртки); 
  4. індивідуальні (доручення, творчі завдання).

У закладах освіти повинен панувати національний дух, усі урочисті заходи проводитися з використанням національної та державної символіки: розпочинатися з Гімну України та внесення Державного прапора. Національно-патріотичне виховання входить в систему заходів навчально-виховної роботи: на лекціях і поза ними викладачі повинні виховувати особистість з активною громадянською позицією.

Держава мова 

Провідна роль у вихованні молоді належить українській мові, як духовному стрижню нації. Учнівська молодь має усвідомити, що без оволодіння державною мовою неможливо стати повноцінним громадянином своєї держави та й просто інтелігентною людиною, кваліфікованим спеціалістом будь-якої галузі господарства. Тому велика увага повинна приділятися збереженню і примноженню духовних цінностей, культурних національних традицій, шанобливому ставленню до української мови. 

Свідченням цього є щорічні заходи, що вшановують видатних українців: 

  • «Дні української писемності та мови»;
  • «Дні рідної мови»;
  • «Мова як історична категорія»;
  • «Походження і розвиток української письменності».

Здобувачі освіти щороку беруть участь у Міжнародному конкурсі знавців рідної мови імені Петра Яцика, Міжнародному мовно-літературному конкурсі учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченко, обласному конкурсі читців «Шевченко з нами».

Така системна робота сприяє формуванню моральних ідеалів, встановленню живого зв’язку минулого з сучасністю, вихованню почуття гордості за свій край, за свій народ.

ХХІІІ Всеукраїнський радіодиктант Національної Єдності

27 жовтня 2023 року до Дня письменності та мови студенти учбових закладів міста Харків долучилися до написання ХХІІІ Всеукраїнського радіодиктанту Національної Єдності з метою пропагування грамотності, підтримки та розвитку державної мови, виховання високої мовної культури. Завдяки цьому заходу викладачі та учні мали можливість долучитися до написання диктанту й відчути себе єдиною потужною спільною родиною через приналежність до нашого головного духовного скарбу що об’єднує — рідної мови.

Так, у закладах професійної(професійно-технічної)освіти були проведені виховні години присвячені Дню української письменності та мови. Здобувачі освіти «Харківського вищого професійного училища швейного виробництва та побуту» взяли участь у флешмобі «Мова моя солов’їна» зробивши відео з виконанням віршів українських авторів. А учениця училища Даценко Анастасія присвятила свій вірш випускнику училища Владу Варич, який знаходиться зараз на передовій. 

Він стрілець-снайпер, в зоні бойових дій, на «О». Йому 18 років. На фронт пішов добровольцем. Курси навчання проходив у Британії — сьогодні — на фронті.

Ви, повертайтеся додому…

Вас, рідні з нетерпіння ждуть,

Не дивлячися на шалену втому

Своїх позицій хлопці не здадуть!!!

Тримають міцно оборону міста,

Як щит кордони стережуть,

Вас тисячі, не сто не триста…

Нехай вас янголи від горя бережуть!!!

Ви в пік селях, важкезних берцях,

Там дівчат немало є таких,

Що залишили вдома своє серце,

І стали в захисті серед своїх!!!

Ви повертайтеся скоріш додому…

Де вас чекають, дні рахують, моляться та ждуть!!!

Не дивлячися на шалену втому…

Хай янголи на захисті у вас встають!!!

Волонтерська робота

У формуванні національно-патріотичної свідомості молоді вагому роль відіграє залучення її до волонтерської діяльності.

Учні училища приймали активну участь у всеукраїнській благодійній акції «Смілива гривня», яка полягає в тому, щоб зібрати монети, які мало використовуються громадянами для готівкових розрахунків. Щоб оживити ці монетки і зробити їх справді дієвими і сміливими, їх необхідно зібрати та здати в банк для потреб ЗСУ. За результативну участь в акції училище отримало почесну грамоту. 

Волонтери та викладацький колектив приймали участь у благодійному зборі коштів на придбання зарядних пристроїв для мобільних груп ЗСУ. В результаті спільних зусиль тринадцять учбових закладів профтехосвіти міста придбали одинадцять зарядних пристроїв для потреб сил оборони (зокрема бойових підрозділів Національної Гвардії України). 

Учні «Харківського вищого професійного училища швейного виробництва та побуту» на зібрані кошти закупили тканину і пошили чоловічі сорочки та нижню білизну для переодягання захисникам України. Ці швейні вироби передали волонтерам, котрі не один місяць займаються такою справою, для вручення нашим захисникам.

До Дня захисників і захисниць України здобувачі освіти Харківщини на проведених виховних годинах підтримали моральний дух наших воїнів за допомогою віршів, відео привітань та звернень. Вони згадали історію свята та важливість вшанування воїнів, завдяки яким ми можемо сьогодні ходити вулицями свого рідного міста та спати в своїх ліжках, працювати, навчатися.

Голова комісії по роботі з молоддю Харківської Обласної ради ветеранів України Нінель БАТРАЧЕНКО. Директор Державного закладу Професійної(професійно-технічної)освіти «Харківське вище професійне училище Швейного виробництва та побуту»

Останні новини конгресу